Wolontariat

Wolontariat

 • Jak zostać wolontariuszem

Wolontariat wynika z potrzeby serca, i chęci pomocy innym. Jest to coś w czym możesz wyrazić cząstkę samego siebie. W ten sposób wnosisz coś dobrego w życie innych ludzi. Nie musisz mieć żadnych kwalifikacji wystarczą dobre chęci i trochę wolnego czasu. Jedynym warunkiem jaki musisz spełnić to ukończone 16 lat i ważną książeczka zdrowia do celów sanitarno-epidemiologicznych. W Hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie możesz posługiwać jako wolontariusz w trzech wymiarach:

 1. Wolontariusz gospodarczy

Wolontariat gospodarczy to większość obowiązków jakie towarzyszą nam w codziennym życiu. Są to wszystkie prace związane z opieką nad domem, a w szczególności posługa w kuchni, pralni, na zmywaku oraz pomoc przy sprzątaniu. Każdy wolontariusz ma możliwość wyboru miejsca w którym będzie pracował.

 1. Wolontariusz medyczny

Wolontariat medyczny to bardziej specjalistyczny rodzaj wolontariatu, który opiera się na codziennej pielęgnacji chorego. Polega on na pomocy pielęgniarkom przy czynnościach związanych z opieką nad chorym. W szczególności są to: kąpiele, pielęgnacja, przewijanie, karmienie chorych itp. Jeżeli chcesz być wolontariuszem  medycznym musisz posiadać wiedzę z zakresu opieki nad osobą chora. Każdy wolontariusz może ukończyć kurs medyczny, który jest organizowany w naszym hospicjum. W kursie medycznym mogą wziąć udział wszystkie osoby, które przeszły okres próbny na wolontariacie gospodarczym oraz prze okres minimum pół roku aktywnie posługują w naszym Hospicjum.

 1. Wolontariusz akcyjny

Ten rodzaj wolontariatu jest często nazywany ,,wolontariatem bez oglądania chorego”. Jeżeli wolontariusz nie czuje się gotowy by posługiwać w Hospicjum Stacjonarnym, może  włączyć się w organizację i udział w akcjach charytatywnych. Odbywają się one cyklicznie i mają za zadanie wspierać finansowo naszą działalność. Zbiórki i akcje, w których może wziąć udział każdy wolontariusz to np. Pola Nadziei, 1% podatku, Pod Platanami, Bieg Ekumeniczny, aukcje i koncerty charytatywne.

Jeżeli widzisz się, w którymś z wymiarów wolontariatu wydrukuj i wypełnij kwestionariusz na wolontariusza wraz załącznikiem umieszczony, poniżej:

Kwestionariusz na wolontariusza

Załącznik do kwestionariusza

Jeżeli jesteś osobą niepełnoletnią wydrukuj zamieszczoną poniżej zgodę rodziców na wolontariat daj im do podpisu  i dołącz do kwestionariusza

Wolontariat-zgoda rodziców

Jeżeli masz komplet dokumentów zadzwoń i umów się na pierwsze spotkanie z koordynatorem wolontariatu: 603 808 038.

Jeżeli nie masz możliwości wydrukowania powyższych dokumentów możesz wypełnić je na miejscu podczas spotkania z koordynatorem wolontariatu.

 

Zgłoszenie
kandydata na wolontariusza w Hospicjum Św. Jana Ewangelisty w Szczecinie 

 

 KLAUZULA INFORMACYJNA RODO DLA WOLONTARIUSZA

 

Wypełnione dokumenty proszę przesyłać na : wolontariat@hospicjum-szczecin.pl

 2

“Najlepszą drogą do odnalezienia samego siebie jest zagubienie się w służeniu innym”

 • Wolontariat szkolny

Wolontariat szkolny skierowany jest dla młodzieży i dzieci ze szczecińskich ośrodków i szkół. Ważne miejsce w naszej posłudze zajmują nawet ci najmłodsi którzy z chęcią niosą pomoc osobom nieuleczalnie chorym. Opiera się on głównie na pomocy w akcjach organizowanych przez Hospicjum św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Zazwyczaj jest on prowadzony przez chętnych nauczycieli, pedagogów we współpracy z koordynatorem wolontariatu. Do akcji, w które zaangażowana jest młodzież i dzieci należą:

 1. Sadzenie żonkila – coroczna akcja organizowana raz w okresie października, która polega na sadzeniu żonkili na terenie Hospicjum. W każdym roku delegacje szkół przyjeżdżają do Hospicjum św. Jana Ewangelisty i w wyznaczonym miejscu sadzą symbol nadziei w walce z chorobą nowotworową. Jest to również okazja do pokazania młodzieży hospicjum od środka oraz rzeczy, jakie zostały sfinansowane z zebranych środków. Jest to akcja początkująca kwietniową zbiórkę nazywaną Polami Nadziei.
 2. Pola Nadziei- zbiórka na rzecz osób chorych na chorobę nowotworową organizowana na terenie szczecina oraz w szczecińskich galeriach handlowych. Dzieci i młodzież zbierają do puszek kwestarskich datki na Hospicjum w zamian rozdając rozkwitnięty żonkil jako symbol nadziei w walce z chorobą nowotworowa.
 3. Akcja 1% podatku – jest to akcja typowo informacyjna, która ma na celu dotrzeć do jak największej rzeszy odbiorców. W tym celu w okresie od stycznia do kwietnia potrzebna jest pomoc w zakresie roznoszenia ulotek, rozklejania plakatów, informowania rodziców i znajomych. W ramach tej akcji ulicami szczecina przejeżdża starodawny tramwaj, w którym wolontariusze z ulotkami wysiadają na przystanku i rozdają ulotki. Jest to połączenie dobrej zabawy z działaniem na rzecz osób najbardziej potrzebujących.

Mile widziane są również szkoły, które w ramach swoich zajęć mają przygotowany program artystyczny, który można wykorzystać np. do wystawienia jasełek dla chorych czy też organizacji koncertu.

Każda szkoła może przystąpić do wolontariatu w dowolnym okresie wystarczy jedynie zadzwonić do koordynatora wolontariatu pod numer : 603 808 038

Dzieci i młodzież przed udziałem w każdej akcji jeżeli nie zostają pod opieką nauczyciela lub opiekuna mają obowiązek przekazać rodzicom zgodę na wolontariat zamieszczoną poniżej:

……………..

Serdecznie zapraszamy do współpracy!

 1

Szkoły współpracujące z nami:

 • Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie
 • Gimnazjum nr 12
 • Gimnazjum nr 46
 • Gimnazjum nr 10
 • Gimnazjum nr 22
 • Gimnazjum nr 32
 • Liceum Ogólnokształcące nr 7
 • Liceum Ogólnokształcące nr 8
 • Liceum z Oddziałami Integracyjnymi
 • Szkoły Salezjańskie w Szczecinie
 • Szkoła Podstawowa ,,Słoneczna”
 • Szkoła Podstawowa nr 14
 • Szkoła Podstawowa nr 45
 • Szkoła Podstawowa nr 59
 • Zespół Szkół nr 5
 • Gimnazjum nr 7 Majowe
 • Gimnazjum nr 29 Bukowe
 • SOSW Nr 1 dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach
 • Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2
 • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka
 • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2
 • Publiczne Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Kamieniu Pomorskim
 • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczyw Kamieniu Pomorskim
 • II Liceum Ogólnokształcące im.C.K.Norwida w Stargardzie Szczecińskim

Z całego serca dziękujemy za współpracę!

 Kwestionariusz na wolontariusza

Wolontariat-zgoda rodziców

Załącznik do kwestionariusza

Posted in Wolontariat.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.