Sadzenie żonkili

W dniu 27.10.15r. odwiedziliśmy Specjalny Ośrodek Wychowawczy nr 2 w Szczecinie przy ul. Jagiellońskiej. Wspólnie z młodzieżą sadziliśmy cebulki żonkila na terenie ich szkoły rozpoczynając tym samym współpracę w ramach akcji Pola Nadziei.

Wizyta najmłodszych wolontariuszy

Wizyta najmłodszych wolontariuszy
W dniu 22.10.2015r. nasze hospicjum odwiedziły dzieci ze Środowiskowej Placówki Edukacyjno-Wychowawczej nr 1 w Szczecinie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych przygotowały kilka piosenek i wierszy dla chorych, które zaprezentowały w naszej kaplicy. Dziękujemy bardzo za umilenie chorym tych jesiennych dni.

IX bieg ekumeniczny

Bieg zorganizowany przez Szczecińską Inicjatywę Ekumeniczną oraz Hospicjum im. św. Jana Ewangelisty odbył się 11 października 2015 roku w Lasku Arkońskim. Obecni byli: Bp Mieczysław Czajko    z Kościoła Zielonoświątkowego, Pastor Sławomir Sikora z Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, Ks. Kapelan Janusz Kilar z Hospicjum. Braliśmy udział we wspaniałym spotkaniu propagującym zdrowy styl życia, a datki zebrane od  uczestników wsparły naszych chorych, za co serdecznie dziękujemy.

1 II LO Stargard Szczeciński8 organizatorzy1323 radość z finiszu12 start pozostałych uczestników biegu24 wręczenie medalu26 wspólne ognisko31

Remont dachu hospicjum oraz odnawianie elewacji.

Od czerwca do końca sierpnia w naszym hospicjum trwał remont dachu. We wrześniu odnowiono również elewację zewnętrzną budynku. Poniżej zamieszczamy zdjęcia z tej inwestycji.

Sprawozdanie z kolonii dla dzieci osieroconych Chorwacja -Zadar 16.08.2015-26. 08. 2015

 

W tym roku dzieci osierocone, znajdujące się pod opieką Hospicjum Św. Jana Ewangelisty miały okazję uczestniczyć w kolonii do Zadaru, miasta w południowej części Chorwacji, w dniach 16. 08. 2015 do 26. 08. 2015 r. Uczestniczyło w niej siedmioro dzieci, w tym jedna dziewczynka i sześciu chłopców, w wieku od osiemnastego do dziewiętnastego roku życia. Podczas kolonii młodzież brała udział w zajęciach integracyjnych i sportowych. Młodzież oprócz zwiedzania Zadaru w którym znajdują się liczne zabytki, uczestniczyła w wycieczce do Parku Narodowego – Plitvickie Jeziora. Gdzie podziwiać mogła bogactwo natury tj. 62 wodospady, liczne jeziora, przejazd tramwajem wodnym i kolejką dookoła parku. Oprócz uczestnictwa w zajęciach przeznaczonych dla wszystkich uczestników kolonii oraz plażowania dzieci brały udział w spotkaniach indywidualnych i grupowych z psychologiem.

 

 

Warsztaty psychologiczne i zajęcia psychoedukacyjne

Podczas kolonii realizowane były warsztaty psychologiczne poświęcone m. in.:  pracy z emocjami, samorozwojem, agresji oraz pracy nad żałobą.  Warsztaty te umożliwiały dzieciom przepracowanie trudnych doświadczeń, podzielenie się nimi z innymi, którzy również doświadczyli straty osób dla nich bliskich. Warsztaty samorozwoju oraz radzenia sobie z trudnymi emocjami tj. ze złością, a co za tym idzie różnymi formami agresji, umożliwiły dzieciom  poszerzenie umiejętności związanych z wyrażaniem siebie, swoich emocji, ćwiczenie zachowań w trudnych chwilach. Na poszczególnych zajęciach odnosiły się one do różnych etapów rozwojowych i zagadnień z nim związanych m.in. relacji z rodzicami, relacji z rówieśnikami,  czy kwestii związanych z rozwojem osobistym i tworzeniem planów na przyszłość.  Zajęcie te umożliwiał powrót do trudnych momentów, związanych m. in. z utratą jednego z rodziców, i możliwość przeformułowania czy  przewartościowania związanych z tym myśli i emocji oraz na lepsze zrozumienie obecnych zachowań. W ramach zajęć wykorzystano również elementy muzykoterapii. Dzieci pojedynczo przygotowywały wybrane przez siebie utwory muzyczne, które były następnie odsłuchiwane i omawiane w grupie. Celem muzykoterapii było stworzenie warunków do swobodnej wymiany myśli i uczuć dotyczących obecnie doświadczanych trudności oraz ukazanie podobieństwa w ich przeżywaniu i odbiorze u pozostałych rówieśników, co znacznie wpłynęło na integrację grupy i relacje jej członków. W ramach zajęć wykorzystywane były elementy dialogu motywacyjnego, tworzenia pozytywnego dialogu wewnętrznego oraz elementy coachingu. Dzięki wykorzystaniu ćwiczeń coachingowych dzieci same mogły wcielić się w rolę trenerów/ coachów i pomóc swoim kolegom w wyznaczaniu celów i analizowaniu drogi do ich osiągnięcia. Praca w grupie oraz dyskusja pozwalały dzieciom na swobodne wyrażanie siebie oraz integrację z pozostałymi uczestnikami zajęć. Kładziono duży nacisk na warunki w których  odbywały się zajęcia, szczególnie jeśli chodzi o poczucie bezpieczeństwa, a co za tym idzie swobodę wyrażania siebie. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach zarówno indywidualnych jak i grupowych, były otwarte na doświadczenia oraz chętne do współpracy. Dzieci chętnie korzystały również z spotkań indywidualnych z psychologiem.

 

Harmonogram warsztatów psychologicznych i zajęć grupowych z psychologiem

  1. Zajęcia integracyjne, gry i zabawy. Omawianie regulaminu spotkań. Dyskusja na temat minionego roku.
  2. Wspólne wyjście na lody/ rozmowy grupowe na temat relacji z rówieśnikami, relacjami z rodzicami.
  3. Wprowadzenie do warsztatów “Ja i mój sposób na stres”. Psychoedukacja na temat sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dyskusja podsumowująca. Muzykoterapia.
  4. Warsztat “Gry i zabawy przeciwko agresji”. Muzykoterapia.
  5. Wspólny spacer po okolicy/ rozmowy na temat zachowań agresywnych i sposobach reagowania na nie. Dyskusja.
  6. Spacer po okolicy rozmowy grupowe na temat trudnych doświadczeń/praca nad stratą dzielenie się trudnymi doświadczeniami.
  7. Rozmowy na temat straty/ wspólne wyjście na lody
  8. Warsztat “Moje cele i marzenia -dialog motywujący, ćwiczenia coachingowe Muzykoterapia. Dyskusja podsumowująca.
  9. Wspólny spacer po okolicy/ rozmowy na temat samooceny i swojego obrazu siebie, wyjście na pizze i lody.
  10. Wyjście na spacer/ zajęcia podsumowujące -dyskusja.

 

Poświęcenie Nowych Samochodów

W dniu 25 czerwca 2015 roku odbyło się poświęcenie trzech nowych samochodów, które umożliwiają pielęgniarkom, lekarzom ,rehabilitantom oraz psychologom dojazd do chorych w naszym hospicjum.

Jeden Samochód został sfinalizowany  dzięki  corocznej kwietniowej „Akcji Żonkil”. Dwa pozostałe zakupiliśmy za darowiznę finansową złożoną na rzecz naszego hospicjum przez Panią Alicję Konarską.