Święto Wincentego Pallottiego

                                            DZIEŃ  DZIĘKCZYNIENIA  W  HOSPICJUM 

                                                JANA  EWANGELISTY W  SZCZECINIE

W dniu 21 stycznia w godzinach wieczornych z okazji  Uroczystości Św. Wincentego Pallottiego rozpoczęliśmy w naszym hospicjum dzień  dziękczynienia  Bogu i wszystkim ludziom, którzy mają udział w istnieniu tego hospicjum jak również w zabezpieczaniu materialnym.

Uroczystości przewodniczył Arcybiskup Szczecińsko – Kamieński prof. Andrzej Dzięga.

Mottem tegorocznych Uroczystości był fragment z Listu Apostolskiego Salvici Dolores Jana Pawła II.

„… miłosierny Samarytanin z Chrystusowej przypowieści nie poprzestaje na samym wzruszeniu i współczuciu. Staje się ono dla niego bodźcem do działań, które mają na celu przyniesienie pomocy poranionemu człowiekowi. Miłosiernym Samarytaninem jest więc ostatecznie ten, kto świadczy pomoc w cierpieniu, jakiejkolwiek byłoby ono natury. Pomoc, o ile możności, skuteczną. W tę pomoc wkłada swoje serce, nie żałuje również środków materialnych… Miłosierny Samarytanin — to człowiek zdolny do takiego właśnie daru z siebie samego…”

Jesteśmy przekonani, że te słowa Największego z  Rodu Polaków doskonale odnoszą się dziś do rzeczywistości jaką jest hospicjum. Sądzimy, że wszyscy chociaż na różne sposoby odnajdują się w tych słowach  przychodząc do naszego Domu Ulgi w Cierpieniu. Wszyscy chociaż każdy inaczej, jesteśmy tym Miłosiernym Samarytaninem w stosunku do naszych chorych oraz ich rodzin.

Wraz z Księdzem Arcybiskupem  uroczystą Mszę św. koncelebrowało wielu znakomitych księży gości.

Listę   gości świeckich otwierał  osobiście Wojewoda Zachodniopomorski Pan dr  Marek Tałasiewicz. Wraz z Panem Wojewodą przybyło wiele znamienitych osób z naszego miasta i nie tylko,  którzy na różny sposób uczestniczą w istnieniu i opiece nad naszym hospicjum.

Wielu ważnych dobroczyńców  i ofiarodawców na rzecz naszego hospicjum reprezentował

Pan Dariusz Bielecki Prezes Firmy Asprod. Oczywiście w  dziękczynieniu wziął udział cały zarząd naszego hospicjum.

Na początku Eucharystii wszystkich zebranych powitał dyrektor hospicjum, prosząc, aby

Ksiądz  Arcybiskup  Metropolita umocnił nas Słowem Bożym, abyśmy jeszcze pełniej umieli odkryć  i przekazać naszym chorym nowy wymiar Miłosiernego Samarytanina według naszych możliwości.

Ksiądz. Arcybiskup w kazaniu szczególnie podkreślił obecność  Kościoła, który tworzymy mocą miłości Boga i człowieka w wymiarze hospicyjnym.  Jako model wskazał nam Królową Apostołów, bo taki wzór pozostawił nam  św. Wincenty Pallotti.

Po Eucharystii spotkanie było kontynuowane  przy kolacji. W trakcie tej części dziękczynienia dyrektor hospicjum ukazał zebranym jeszcze inny wymiar posługi hospicyjnej. Wskazał hospicjum jako skuteczne miejsce  do resocjalizacji „osadzonych”. Okazuje się również, że służba chorym  ukazuje wartość życia młodzieży, która weszła w konflikt z prawem. Ci młodzi ludzie przychodząc do hospicjum jako wolontariusze  w kontakcie z chorymi odkrywają  własne życie jako wartość w służbie dla człowieka chorego. Goście  z szczególną uwagą wysłuchali relacji na temat opieki hospicyjnej nad osieroconymi dziećmi i młodzieżą.

Sądzimy, że rozmowy kuluarowe pozwoliły  doświadczyć wielu osobom trudu zdobywania środków materialnych, aby zabezpieczyć istnienie tego hospicjum.

Wierzymy, że moc modlitwy szczególnie wyrażonej w błogosławieństwie pasterskim oraz życzliwość  i ofiarność dobrych ludzi pozwoli na dalsze funkcjonowanie  tego hospicjum.

 

                                                                                                     Ks. Eugeniusz Leśniak SAC

                                                                                                    /dyrektor hospicjum/

Posted in Aktualności.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.