Święta

Stroiki na Wielkanoc dar dla chorych od wolontariuszki p. Ewy ze Stargardu Szcz.

 

—————————————————————–

 

ŚWIĘTOWANIE W HOSPICJUM

 

            Czas Wielkiego Tygodnia jest bezpośrednim okresem  prowadzącym do Świąt Wielkanocnych. Jakże często upływa on jednak głównie  na przygotowaniach naszych domów, przedświątecznych zakupach i szykowaniu potraw. A przecież to okres wielkich celebracji liturgicznych misteriów męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, które  stanowią  centrum całego roku liturgicznego.

            Wielki Tydzień w naszym hospicjum upłynął pod znakiem  przeżywania tych misteriów w łączności z chorymi i ich rodzinami, personelem naszego domu i wolontariuszami.

            Rozpoczął się on celebracją Niedzieli Męki Pańskiej, która w polskiej tradycji zwana jest Niedzielą Palmową. Młodzież z Ośrodka Wychowawczego przygotowała wielkanocne palmy, które po poświeceniu otrzymali chorzy.

            Wielki Czwartek jest dniem upamiętniającym ustanowienie  Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy, którą Chrystus  po raz pierwszy sprawował  z apostołami i kazał to czynić na Swoją pamiątkę. To także święto naszych drogich kapłanów, księdza Eugeniusza i księdza Janusza.

            Wielki Piątek to dzień, w którym nie odprawia się Mszy św. Liturgia Męki Pańskiej rozpoczęła się obrzędem oddania czci ołtarzowi przez kapłana, który padł  przed nim krzyżem, a cały lud modlił  się w ciszy. W centrum liturgii jest adoracja Krzyża, który całują wszyscy zgromadzenie w kaplicy a następnie udzielana jest komunia św.

            Obrzędy liturgiczne Wielkiej Soboty rozpoczęły się wieczorem, którą stanowiły cztery części – liturgia: światła, słowa, chrzcielna i eucharystyczna.

            W poranek Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego chorzy otrzymali pokarm poświęcony przez naszego kapelana.

            Bogu niech będą dzięki za kolejny rok przeżycia wielkich tajemnic  Misterium Paschalnego w naszym hospicjum.

                                                                                               Ewa Januszkiewicz, wolontariusz

Posted in Aktualności.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.