Sprawozdanie z kolonii dla dzieci osieroconych Karpacz 16.07-26.07.2016

Sprawozdanie z kolonii dla dzieci osieroconych

Karpacz 16.07.-26.07. 2016

Kolonia dla dzieci osieroconych, znajdujących się pod opieką Hospicjum Św. Jana Ewangelisty, odbyła się w Karpaczu, w Ośrodku Wczasowo-Rehabilitacyjnym „Reda”, w dniach 16.07.-26.07. 2016. Uczestniczyło w niej piętnaścioro dzieci, w tym dziesięć dziewczynek i pięcioro chłopców, w wieku od szóstego do dziewiętnastego roku życia. Wspólna kolonia grupy młodszej i starszej miała na celu ich lepszą integrację oraz wymianę doświadczeń. Podczas kolonii dzieci miały możliwość zwiedzić m. in. Karpacz, Kotlinę Jeleniogórską, Pragę, Skalne Miasto w Czechach czy Drezno. Ponadto dzieci  oprócz czasu przeznaczonego na wypoczynek, wycieczki i wspinaczki górskie uczestniczyły w grupowych i indywidualnych zajęciach z psychologiem.

Zajęcia psychoedukacyjne

W ramach pobytu dzieci z Poradni dla Dzieci Osieroconych i Dzieci w Żałobie na kolonii w Karpaczy odbywały się zajęcia grupowe z psychologiem. Ze względu na duże zróżnicowanie wiekowe spotkania grupowe opierały się na dyskusji, rozmowach, wspólnych wyjściach oraz grach i zabawach na świeżym powietrzu.  Dzieci i młodzież chętnie angażowały się z zajęcia plastyczna. Na spotkaniach poruszane były tematy radzenia sobie ze stratą bliskiej osoby, sposobów wyrażanie smutku i żalu po stracie. Wymiana doświadczeń i emocji związanych z poruszaniem tak trudnych tematów miała na celu przepracowanie straty oraz ukazanie perspektywy innych dzieci, które również jej doświadczyły. Praca z grupą polegała również na stwarzaniu dzieciom możliwości do podejmowania wspólnych działań, podczas których uczyły się współpracy oraz integrowały się jako grupa. Kładziono duży nacisk na stwarzanie dogodnych i bezpiecznych warunków, które pomagały w swobodnym wyrażaniu emocji oraz dzieleniu się trudnymi przeżyciami. Na poszczególnych zajęciach poruszano również tematy związane z m.in. relacji z rodzicami, relacji z rówieśnikami, czy kwestii tworzeniem planów na przyszłość.  Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, były otwarte i chętne do współpracy. Odbywały się również konsultacje z wychowawcami oraz kierownikiem kolonii. Na koniec w ramach podsumowania, każda z dzieci otrzymało paczkę pożegnalną, w której znalazły się m. in.: pocztówki z odwiedzonych miejsc, pamiątki związane z Karpaczem oraz słodycze i dyplomy.

Harmonogram zajęć z psychologiem

1. Zajęcia integracyjna, gry i zabawy ruchowe. Ustalenia zasad obowiązujących podczas spotkań. Poznajemy siebie. Prezentacja siebie grupie.
  2. Zajęcia integracyjne. Gry i zabawy.
  3. Gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Rozmowa na temat trudnych emocji i sposobów radzenia sobie. Zajęcia plastyczne. Praca nad żałobą.
  4. Gry i zabawy na świeżym powietrzu. Zajęcia „Ja w rodzinie, Ja w świecie” rozmowy na temat relacji w rodzinie i szkole.
  5. Wspólne spacer po Karpaczu. Wyjście na pizzę i tor saneczkowy. Rozmowa grupowe na temat radzenia sobie.
  6. Zajęcia plastyczne. Przygotowanie podziękowań dla Dyrektora Hospicjum Św. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Rozmowy grupowe.
  7. Zajęcia grupowe z dziećmi, które pozostały w ośrodku: Gry i zabawy. Zajęcia plastyczne. Tworzenie kosza obfitości. Rozmowy grupowe.
  8. Zajęcia grupowe z dziećmi, które pozostały w ośrodku: Gry i zabawy. Zajęcia plastyczne. Rozmowy grupowe.
  9. Zajęcia podsumowujące. Dyskusja. Wręczenie paczek, przygotowanych wcześniej przez dzieci. Pożegnanie.

Posted in Akademia walki z rakiem, Aktualności.